Thông số kỹ thuật FT-H10
| Thông số | Giá trị |
|---|---|
| Model | FT-H10 |
| Type | Mid to low temperature, Small-spot |
| Rated temperature range | 0 to 500°C32 to 932°F*1 |
| Displayable temperature range | -50 to +520°C-58 to +968°F |
| Detecting distance | Unlimited*2 |
| Measuring distance /View diameter (example) | 17.5/ø6.3 mm0.69″/ø0.25″35/ø1.5 mm1.38″/ø0.06″52.5/ø8 mm2.07″/ø0.31″ |
| Sight | 2-point visible laser beam*3 |
| Detecting element | Thermopile |
| Detecting wavelength | 8 to 14 µm |
| Repeatability | ±0.5°C0.9°F |
| Emissivity (ε) correction | 0.10 to 1.99 (0.01 step) |
| Environmental resistance – Ambient temperature | -10 to +55 °C14 to 131 °F(No freezing) |
| Relative humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Vibration resistance | 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm0.06″, 2 hours in each of the X, Y, and Z axis |
| Shock resistance | 500 m/s2, 10 times in each direction of each of X, Y and Z axis, 60 times in total |
| Material | Case: Reinforced glass plastic, Infrared collector lens: Germanium, Laser transmitter: PolyarylateCable: Vinyl chloride, Mounting bracket: SUS304, Mounting screw: Stainless steel |
| Accessory | Mounting bracket |
| Weight | Approx. 120 g |
| Copyright | Haiphongtech.vn |
Liên hệ
Công ty TNHH Hải Phòng Tech là đại lý phân phối chính thức của hãng KEYENCE. Quý khách vui lòng liên hệ Hải Phòng Tech để nhận được báo giá ưu đãi nhất.





















