Thông số kỹ thuật FI-T50
| Thông số | Giá trị |
|---|---|
| Model | FI-T50 |
| Supported pipe diameter | 1 1/4″, 1 1/2″, 2″(32A, 40A, 50A)ø38–70ø1.50″–2.76″ |
| Supported pipe materials | Metal piping |
| Supported temperature range | −20 to +180°C–4 to +356°F*1 |
| Display method | Organic EL, status indicator light |
| Display resolution | 0.1°C32.18°F |
| Response time | 5 s (50% response), 15 s (90% response)*2 |
| Display amplifier averaging time | 0.1 s / 10.0 s / 20.0 s / 30.0 s / 60.0 s / 120.0 s / 300.0 s |
| Measurement accuracy | ±0.5°C±0.9°F(pipe temperature −20 to +80°C–4 to 176°F) (ambient temperature of 25°C77°F)*2*3±1.0°C±1.8°F(pipe temperature 80–180°C176–356°F) (ambient temperature of 25°C77°F)*2*3 |
| Hysteresis | Variable |
| Measurement principle | Pt100 4-wire type |
| Power I/O connector | M8 4-pin connector |
| Power supply – Current consumption | 20 mA or less (excluding load current)*4 |
| When used standalone – I/O (switchable) – Output (Ch1/Ch2) | Control output: switching NPN/PNP settingOpen collector output: 30 VDC or less, maximum 100 mA/ch or less, residual voltage 2.5 V or less*5 |
| Analog output (Ch2) | 4–20 mA / 0–20 mA (switchable), load resistance 260 Ω or less*5 |
| Power voltage | 20–30 VDC, ripple (P-P) 10% included; Class2/LPS*5 |
| Protection circuit | Protection against reverse power connection, power supply surges, output short circuits, and output surges*5 |
| Network compatibility | IO-Link*6*5 |
| Environmental resistance – Enclosure rating | IP65/IP67 (IEC60529) |
| Ambient temperature | –10 to +60°C-14 to +140°F(no freezing) |
| Relative humidity | 35–85% RH (no condensation) |
| Vibration resistance | 10–500 Hz; power spectral density: 0.816 G2/Hz; X, Y and Z directions |
| Shock resistance | 100 m/s2(approx. 10 G), 16 ms pulses, 1000 times each for X, Y and Z directions |
| Material – Display amplifier | PBT / PAR / POM / SUS303 |
| Sensor head | Head: PPS / SUS303 / Sn; Pipe clamp unit: SUS304; Cable: fluororesin |
| Display amplifier mounting bracket | SUS304 |
| Weight | Approx. 70 g2.47 oz |
| Copyright | Haiphongtech.vn |
Liên hệ
Công ty TNHH Hải Phòng Tech là đại lý phân phối chính thức của hãng KEYENCE. Quý khách vui lòng liên hệ Hải Phòng Tech để nhận được báo giá ưu đãi nhất.





















